FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS Feed
  • Polski drób pojedzie do Singapuru

    Importerzy singapurscy z niecierpliwością oczekiwali na tę informację, uzależniając dalsze rozmowy handlowe, w tym w ramach zbliżających się targów Food&Hotel Asia 2018, od uzyskania pozwoleń eksportowych przez polskie zakłady.

  • Polska kiełbasa smakuje w Berlinie

    Polska funkcjonuje w ramach tych samych struktur Unii Europejskiej, co nasi zachodni sąsiedzi. Obowiązują nas te same dyrektywy dotyczące bezpieczeństwa żywności, identyczne standardy, a w niektórych przypadkach nasze przepisy są jeszcze bardziej zaostrzone.

  • ARIMR: Dopłaty bezpośrednie - Oświadczenie o braku zmian w 2018 roku

    Od dzisiaj (15 lutego) do 14 marca 2018r. rolnicy mogą składać w biurach powiatowych ARiMR "Oświadczenia potwierdzające brak zmian w 2018 roku w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w roku 2017".

     Sytuacja jest nadzwyczajna i podejmujemy nadzwyczajne działania. Przygotowaliśmy specustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel konferencji prasowej, która miała miejsce 31 sierpnia bieżącego roku.

     Zgodnie zapowiedzią ministra Krzysztofa Jurgiela podsekretarz stanu Ewa Lech, podsekretarz stanu Rafał Romanowski oraz profesor Krzysztof Niemczuk z Państwowego Instytutu Weterynarii – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach przedstawili propozycje zmian prawnych, które zostały przygotowane w celu ograniczenia możliwości rozprzestrzeniania się wirusa ASF w Polsce.


     Procedowane są zmiany w obowiązujących obecnie przepisach. Zmian legislacyjnych wymaga 6 ustaw, gdyż niezbędne jest uszczegółowienie przepisów prawnych obowiązujących w zakresie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt oraz wskazania dodatkowych działań niezbędnych do skutecznego zwalczania chorób zakaźnych zwierząt i zapobiegania rozprzestrzeniania się takich chorób, a także doprecyzowania adresatów, którzy będą zobowiązani do podjęcia tych działań – poinformowała podsekretarz stanu Ewa Lech.

     Zaproponowane w ustawie zmiany mają na celu uniknięcie w przyszłości problemów, jakie obecnie napotyka Inspekcja Weterynaryjna w trakcie zwalczania afrykańskiego pomoru świń. W złączonej prezentacji omówione zostały główne zmiany w poszczególnych ustawach.


     Profesor Krzysztof Niemczuk przedstawił podstawowe zasady ochrony gospodarstw przed ASF. Wirus ASF dotyczy tylko trzody chlewnej oraz dzików i w żaden sposób nie jest groźny dla zdrowia i życia ludzi – podkreślił profesor Krzysztof Niemczuk.

     Dyrektor instytutu zwrócił uwagę, że wirus ASF ma przede wszystkim skutek ekonomiczny. Odszkodowania będą się należały tylko tym rolnikom, którzy ściśle przestrzegają zasad bioasekuracji. Przestrzegał także rolników przed nabywaniem świń z nieznanych źródeł pochodzenia.

     Pojawia się wiele niedomówień i błędnych informacji na temat wirusa ASF – podkreślił podsekretarz stanu Rafał Romanowski. Zwrócił on uwagę, że do przerobu będą skupowane tylko zdrowe świnie. Przerób będzie odbywał się w temperaturze 80° C. Jest to temperatura w 100% gwarantująca unieszkodliwienie wirusa – powiedział podsekretarz stanu Rafał Romanowski.

     Zwrócił również uwagę, że podawane w mediach przykłady likwidacji stad trzody chlewnej, które miały miejsce w ubiegłym wieku w krajach zachodnich odbywały się w innej rzeczywistości prawnej, a dziś obowiązują nas współczesne przepisy unijne.

     Wiceminister przekazał również informacje o dzisiejszych posiedzeniach Grupy Zadaniowej MRiRW oraz Międzyresortowego Zespołu ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń. Zwrócił przy tym uwagę, że Polski Związek Łowiecki zobowiązał się do zintensyfikowania sanitarnego odstrzału dzików. Minister Środowiska zaapelował do myśliwych o redukcję populacji dzików do poziomu 0,5 dzika na km2 od linii Wisły do naszych wschodnich granic.

     Podsekretarz stanu poinformował również o decyzjach podjętych wspólnie ze służbami: graniczną i celną. Dotyczą one bezwarunkowego przestrzegania przepisów dotyczących przywożenia żywności na terytorium naszego kraju.

 

Źródło: www.minrol.gov.pl

 

Kalendarz

Brak wydarzeń w kalendarzu
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Waluty

Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 4,0770 -0,16% [20:13]
 EUR / JPY 124,5710 -0,04% [20:13]
 EUR / PLN 4,3939 -0,31% [20:13]
 USD / JPY 105,7190 -0,25% [20:13]
 USD / PLN 3,7284 -0,49% [20:13]
Wspierane przez Money.pl