FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS Feed

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie wprowadzenia Rozporządzenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gołdapi w sprawie zarządzenia środków w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Litwy i możliwością jego przeniesienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Warszawa 3 lutego 2014r.)

     Główny Lekarz Weterynarii informuje, iż Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gołdapi, właściwy dla powiatu gołdapskiego, w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Litwy, nie wprowadził „strefy zagrożenia afrykańskim pomorem świń”. Rozporządzenie powiatowego lekarza weterynarii wydano celem prewencyjnego wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń obowiązujących w szczególności hodowców świń, jak i myśliwych mających kontakt z hodowlami świń, którzy wykonują zawód rolnika czy tez lekarza weterynarii. Pragnę przypomnieć, iż podobne rozporządzenia, mające na celu zabezpieczenie przed przeniknięciem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Polski i UE wprowadzili w sierpniu 2013 roku Wojewodowie: Podlaski, Lubelski, Mazowiecki. Obecnie w ww. rozporządzeniach rozszerzono katalog środków ochronnych o zakaz wwożenia skór, trofeów oraz mięsa dzików i produktów pozyskane od dzików na teren gospodarstw, w których utrzymywane są świnie, wprowadzenia ograniczenia wejścia do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie przez myśliwych i inne osoby, mogące mieć kontakt z dzikami oraz przemieszczania innych przedmiotów mogących przenieść wirusa afrykańskiego pomoru świń, a także poszerzenie środków bioasekuracji w gospodarstwach.


 

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie stwierdzenia afrykańskiego pomoru świń (ASF) na Litwie (Warszawa 31 stycznia 2014r.)


    W dniu 24 stycznia 2014 r. litewskie władze weterynaryjne notyfikowały o stwierdzeniu dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików: w rejonie solecznickim (okręg wileński) oraz w rejonie orańskim (okręg olicki). Przypadki ASF zostały stwierdzone dzięki programowi monitoringu w kierunku wykrycia afrykańskiego pomoru świń, wprowadzonemu na terytorium Litwy po wykryciu w 2013 r. ogniska ASF na Białorusi. Do dnia dzisiejszego nie stwierdzono dalszych przypadków wystąpienia ASF u dzików ani u świń na terytorium Litwy.

Dnia 29 stycznia 2014 r. weszła w życie decyzja wykonawczej Komisji Europejskiej 2014/43/UE z dnia 27 stycznia 2014 r. dotycząca niektórych tymczasowych środków ochronnych w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń na Litwie, która określa obszar [mapa obszaru na następnej stronie] objęty restrykcjami, na który składają się następujące rejony:

  • w okręgu wileńskim (lit. Vilnius apskritis):
    • rejon solecznicki (lit. Šalčininkai);
    • rejon trocki (lit. Trakai); 
  • w okręgu olickim (lit. Alytus apskritis):
    • rejon olicki (lit. Alytus);
    • rejon druskienicki (lit. Druskininkai); 
    • rejon łoździejski (lit. Lazdijai); 
    • rejon orański (lit. Varėna). 


Zgodnie z prawodawstwem unijnym obowiązuje zakaz wywozu z w/w obszaru następujących przesyłek:

  • żywych świń, 
  • nasienia, zarodków i komórek jajowych świń, 
  • świeżego mięsa wieprzowego i produktów wieprzowych przeznaczonych do spożycia przez ludzi (możliwy jest wywóz w/w produktów po poddaniu ich specjalnej obróbce), 
  • świeżego mięsa dzików i produktów pozyskanych od dzików przeznaczonych do spożycia przez ludzi (możliwy jest wywóz w/w produktów po poddaniu ich specjalnej obróbce), 
  • ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych pozyskanych od świń; 
  • produktów pozyskanych dzików nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi.

 

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie doniesienia o rzekomym wystąpieniu afrykańskiego pomoru świń na terytorium Polski  (Warszawa 31 stycznia 2014r.)


    W dniu 24 stycznia 2014 r. litewskie władze weterynaryjne notyfikowały o stwierdzeniu dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w rejonie solecznickim (okręg wileński) oraz w rejonie orańskim (okręg olicki). Do dnia dzisiejszego nie stwierdzono dalszych przypadków wystąpienia ASF u dzików ani u świń na terytorium Litwy.

    Z dniem 27 stycznia 2014 r. Federacja Rosyjska, podając za powód fakt wystąpienia w/w przypadków ASF na terytorium Litwy, wstrzymała import wieprzowiny i wyrobów wieprzowych z całej UE, w tym z Polski. Federacja Rosyjska nie będzie również uznawać unijnych świadectw zdrowia ystawionych po tej dacie. Zdaniem Komisji Europejskiej działania Federacji Rosyjskiej są nieproporcjonalne do zaistniałego problemu.
Jednocześnie, strona rosyjska w niektórych związanych z powyższym zagadnieniem wypowiedziach i materiałach wskazywała na nieprawdziwe informacje, iż do wystąpienia ASF doszło również na terytorium Polski. Główny Lekarz Weterynarii podkreśla, iż afrykański pomór świń nie występuje ani nigdy nie występował na terytorium Polski. Wszelkie doniesienia medialne sugerujące, iż mogło dojść do wystąpienia ASF w Polsce nie znajdują potwierdzenia w faktach. Wyniki działań służb weterynaryjnych, w tym wyniki badań laboratoryjnych prowadzonych na terenie kraju od roku 2011 wyraźnie wskazują (w tym okresie przebadano 2077 sztuk świń oraz 13063 sztuk dzików), że nie stwierdzono w Polsce afrykańskiego pomoru świń (wszystkie wyniki badań laboratoryjnych wykonanych na próbkach pobranych od tych zwierząt były ujemne). Nie stwierdza się również zwiększonej liczby padnięć dzików.
    Ponadto, w odpowiedzi na powyższe doniesienia Główny Lekarz Weterynarii przekazał w dniu 28 stycznia 2014 r. stronie rosyjskiej sprostowanie informacji dotyczących rzekomego wystąpienia ASF na terenie Polski oraz podkreślił, że dotychczas nie wykryto ognisk choroby ani nie zauważono również zwiększonej liczby padnięć dzików, jak również poinformował stronę rosyjską o działaniach podejmowanych na terenie Polski w związku z zagrożeniem ASF oraz o prowadzonym programie monitoringowym mającym na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym tę chorobę.

 

Źródło: www.wetgiw.gov.pl

Kalendarz

Brak wydarzeń w kalendarzu
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30