FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS Feed

     W poniedziałek (24.10.2016r.) w Lublinie otwarty został Wydział Tworzenia Oprogramowania Departamentu Informatyki ARiMR. To zapewni stabilność w wypłacie dopłat bezpośrednich dla rolników, zmieni także pozycję negocjacyjną Agencji w relacjach z firmami IT - podkreślił prezes ARiMR Daniel Obajtek.

     Jak mówił Obajtek na wspólnej konferencji prasowej z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofem Jurgielem, Agencja musi mieć zapewnioną stabilność w wypłacie płatności bezpośrednich, a "polski rolnik musi dostawać należne mu środki zawsze o tej samej porze". Do tego potrzebne jest WTO Lublinie - podkreślił.


     Argumentując dlaczego nowy wydział Departamentu Informatyki zlokalizowany został właśnie w Lublinie, Obajtek zaznaczył, że jest to zgodne m.in. z planem wicepremiera Mateusza Morawieckiego na rzecz zrównoważonego rozwoju. "Tu w Lublinie są dobre uczelnie, jest dużo informatyków"- dodał prezes ARiMR. Jak powiedział, w ciągu dwóch lat WTO przejmie rozwój i modyfikację podstawowego systemu agencji związanego z płatnościami bezpośrednimi, a oszczędności wyniosą ok. 30 mln zł.

     Również Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel zwrócił uwagę, że jeśli obsługa dopłat bezpośrednich będzie realizowana wewnątrz ARiMR, koszty będą obniżone. Nie będzie praktycznie żadnej zewnętrznej zależności od firm IT - dodał Jurgiel. Jak ocenił, jest to przykład tej dobrej zmiany w rolnictwie.

    Nowy wydział Departamentu Informatyki ARiMR został zlokalizowany w Lublinie m.in. z uwagi na atrakcyjny rynek pracy w tym regionie. W wyniku przeprowadzonego przetargu, 15 lipca 2016 r. Agencja podpisała umowę z Centrum Zana Holding Sp. z o.o. na wynajem powierzchni ok.1 tys. m kw. Do końca roku w tym nowoczesnym obiekcie ma pracować ok. 30 programistów, inżynierów oprogramowania, analityków i innych specjalistów IT. Trwa rekrutacja młodych i zdolnych pracowników.
Docelowo WTO będzie zatrudniał 70 informatyków. Umożliwi to Agencji rozwój i modyfikację oprogramowania we własnym zakresie. W okresie przejściowym wydział będzie stopniowo przejmował utrzymanie i rozwój mniejszych systemów informatycznych ARiMR. Później przejmie na siebie zadania związane z funkcjonowaniem największych systemów Agencji.

     Szacuje się, że roczny koszt funkcjonowania WTO DI w Lublinie wyniesie ok. 12 mln zł. Powstanie nowego wydziału nie zwiększyło zatrudnienia w Agencji. Aktualnie ARiMR związana jest 73 umowami z 40 firmami z branży IT.

Średnie, roczne koszty funkcjonowania głównych systemów informatycznych ARiMR w latach 2009-2015:

  • Modyfikacje: ponad 43 mln zł brutto,
  • Utrzymanie: ponad 82 mln zł brutto.

Najwyższe koszty dotyczą utrzymania, budowy i rozbudowy Systemu Informatycznego Agencji (SIA). Na ten cel w latach 2001-2015 ARiMR zawarła umowy na ponad 1,640 mld zł brutto. W 2014 r. koszty Agencji związane z systemem SIA wyniosły ponad 54 mln zł brutto, a w 2015 r. ponad 37 mln zł brutto.

ARiMR posiada 4 główne Systemy Informatyczne na potrzeby realizacji zadań:

  • SIA (System Informatyczny Agencji),
  • OFSA (Oprogramowanie Funduszy Strukturalnych Agencji),
  • EBS (System Finansowo Księgowy Agencji),
  • SI-Agencja*KI (System Informatyczny Agencji Kredyty Inwestycyjne) ·oraz 45 pomniejszych systemów lub aplikacji zbudowanych i utrzymywanych siłami własnymi ARiMR.

 

Źródło: www.arimr.gov.pl

 

 

Kalendarz

Brak wydarzeń w kalendarzu
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31