FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS Feed

     W bieżącym miesiącu wykryto kilka przypadków afrykańskiego pomoru świń na terenie Polski. Problem narasta, ponieważ ostatnie wykryte przypadki występowania ASF dotyczą nie tylko dzików, ale także trzody chlewnej. Poniżej przedstawiamy ostatnie komunikaty Głównego Lekarza Weterynarii, z których wyłania się obraz niełatwej sytuacji polskich hodowców świń.

 


13.08.2016: Komunikat prasowy dotyczący wyznaczenia dwunastego ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce

     Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Jest to dwunaste ognisko choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce (tj. od 17 lutego 2014 r.), a dziewiąte w bieżącym roku.

     ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych dnia 12 sierpnia 2016 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie położonym w gminie Bielsk Podlaski, w powiecie bielskim, w województwie podlaskim. W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko choroby, utrzymywanych było 34 sztuki świń. W gospodarstwie tym wdrożone zostały wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, w tym dokonano likwidacji świń, a ich zwłoki przekazano do utylizacji.

     Ognisko ASF zostało stwierdzone w gospodarstwie znajdującym się na obszarze ochronnym (część I załącznika do decyzji Komisji 2014/709/UE z późniejszymi zmianami), w którym obowiązują zwiększone środki sanitarno – weterynaryjne w zakresie przemieszczeń świń.

 

12.08.2016: Apel w sprawie zgłaszania do powiatowych lekarzy weterynarii faktu zakupu świń na targowisku w gminie Sokoły

     Główny Lekarz Weterynarii apeluje do wszystkich posiadaczy świń, którzy w okresie od 11 lipca 2016 r. do dnia 12 sierpnia 2016 r. dokonali zakupu na targowisku w gminie Sokoły (powiat wysokomazowiecki, województwo podlaskie), nieoznakowanych świń bez wymaganych świadectw zdrowia, aby pilnie skontaktowali się z powiatowymi lekarzami weterynarii, nadzorującymi ich gospodarstwa lub z najbliższą lecznicą dla zwierząt.

     Zgłoszenia te zapewnią możliwość zbadania zakupionych świń i mogą być kluczowe dla zahamowania rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń w Polsce.

     Ponadto, Główny Lekarz Weterynarii wzywa każdego posiadacza świń, który w wyżej wymienionym okresie dokonał zakupu świń bez wymaganego oznakowania oraz świadectwa zdrowia, w jakimkolwiek innym miejscu sprzedaży niepodlegającym nadzorowi Inspekcji Weterynaryjnej, aby również niezwłocznie powiadomił o tym fakcie powiatowych lekarzy weterynarii lub najbliższą lecznicę dla zwierząt.

     Jednocześnie, Główny Lekarz Weterynarii stanowczo podkreśla i przypomina, że zakup zwierząt bez wymaganego oznakowania lub dokumentów albo z niepewnego źródła, może doprowadzić do olbrzymich strat finansowych państwa, a tym samym strat, które zostaną poniesione przez wszystkich hodowców w Polsce.

 

12.08.2016: Komunikat dotyczący aktualnie obowiązujących (12.08.2016) obszarów objętych restrykcjami w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń w Polsce

     Główny Lekarz Weterynarii informuje, iż w dniu dzisiejszym w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowana została decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2016/1372 z dnia 10 sierpnia 2016 r. zmieniająca załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich, w odniesieniu do wpisów dotyczących Łotwy i Polski, która ustanawia nowy zasięg obszarów objętych restrykcjami wyznaczonymi w Polsce w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Treść decyzji dostępna jest pod adresem: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32016D1372&from=PL.

Mapa obrazuje w/w obszary oraz stwierdzone dotychczas ogniska afrykańskiego pomoru świń.

 

mapa asf

 

12.08.2016: Komunikat prasowy dotyczący wyznaczenia dziesiątego i jedenastego ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce

     Główny Lekarz Weterynarii informuje o kolejnych ogniskach afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Są to dziesiąte i jedenaste ognisko choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce (tj. od 17 lutego 2014 r.), a siódme i ósme w roku 2016.

     ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych dnia 11 sierpnia 2016 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Na podstawie dodatnich wyników badań zlikwidowano ogniska ASF utrzymywane w gospodarstwie w gminie Sokoły, w powiecie wysokomazowieckim, w województwie podlaskim oraz w gospodarstwie w gminie Janów Podlaski, powiat bialski, województwo lubelskie. W w/w gospodarstwach, w których wyznaczono administracyjnie ogniska choroby, znajdowało się odpowiednio 110 i 36 sztuk świń.

     Powyższe ogniska ASF stwierdzone zostały w gospodarstwach znajdujących się na obszarze ochronnym (część I załącznika do decyzji Komisji 2014/709/UE z późniejszymi zmianami), w którym obowiązują zwiększone środki sanitarno – weterynaryjne w zakresie przemieszczeń świń.

    Główny Lekarz Weterynarii przypomina hodowcom świń i myśliwym o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji i bezwzględnego wypełniania wszelkich zaleceń służb weterynaryjnych dotyczących zabezpieczenia przed ewentualnym przeniknięciem wirusa ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.

O postępach działań Główny Lekarz Weterynarii będzie informował na bieżąco.

 

12.08.2016: Apel Głównego Lekarza Weterynarii Włodzimierza Skorupskiego do Rolników i Hodowców trzody chlewnej w sprawie sposobu postępowania, w związku z wystąpieniem kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie Rzeczpospolitej Polskiej

    W związku z wystąpieniem kolejnych ognisk ASF na terenie RP apeluje do Państwa, o to aby:

  1. Nie nabywać świń i prosiąt o niewiadomym pochodzeniu oraz statusie epizootycznym, w szczególności od pośredników (handlarzy) zwierzętami gospodarskimi.
  2. Na terenie gospodarstw należy bezwzględnie wdrożyć i przestrzegać zasad bioasekuracji (zgodnie z wymaganiami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. 2015 poz. 711)), a w szczególności:
    • - utrzymywać świnie w gospodarstwie w sposób wykluczający kontakt z dzikami,
    • - karmić świnie paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących,
    • - zwracać uwagę na bezpieczeństwo i sposób przechowywania słomy (ściółki),
    • - wyłożyć maty dezynfekcyjne odpowiednio przed:
      • wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie,
      • stale utrzymywać wyłożone maty w stanie zapewniającym skuteczność działania środka dezynfekcyjnego.

Przypominam, że choroba afrykańskiego pomoru świń (ASF) nie jest zaraźliwa dla człowieka ale stanowi ogromne zagrożenie dla gospodarki Kraju.

 

10.08.2016:  Komunikat prasowy dotyczący wyznaczenia ósmego i dziewiątego ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce

     Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce, tj. ósmego i dziewiątego ogniska choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce (tj. od 17 lutego 2014 r.). Są to piąte i szóste ognisko stwierdzone w bieżącym roku.

     ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych dnia 10 sierpnia 2016 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

     Ósme ognisko choroby stwierdzono w gospodarstwie położonym w gminie Wysokie Mazowieckie, w powiecie wysokomazowieckim, natomiast dziewiąte ognisko – w gminie Zambrów, w powiecie zambrowskim, województwo podlaskie. Obydwa gospodarstwa, w których wyznaczono ogniska choroby, położone są w obszarze zagrożonym, wyznaczonym przez Wojewodę Podlaskiego w związku z piątym ogniskiem ASF, w którym obowiązuje zakaz wyprowadzania świń z gospodarstw. W gospodarstwach tych wdrożone zostały wszystkie procedury związane z likwidacją choroby.Ze wstępnych ustaleń dochodzenia epizootycznego wynika, że wysoce prawdopodobne jest powiązanie obu ognisk z wystąpieniem choroby w gospodarstwie położonym w gminie Choroszcz (7 ognisko ASF).

     Główny Lekarz Weterynarii przypomina hodowcom świń i myśliwym o konieczności bezwzględnego przestrzegania zasad bioasekuracji i wypełniania wszelkich zaleceń służb weterynaryjnych, w tym dotyczących zabezpieczenia przed ewentualnym przeniknięciem wirusa ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.

  

10.08.2016: Komunikat dotyczący likwidacji ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce

    W związku z wyznaczeniem ognisk afrykańskiego pomoru świń w Polsce (w województwie podlaskim):

  • W dniu 5 sierpnia 2016 r. - szóstego ogniska ASF (3. w roku 2016), zlokalizowanego w gospodarstwie położonym w gminie Mielnik w powiecie siemiatyckim,
  • W dniu 8 sierpnia 2016 r. – siódmego ogniska ASF (4. w roku 2016), zlokalizowanego w gospodarstwie położonym w gminie Choroszcz w powiecie białostockim,

prowadzono działania w celu ich likwidacji.

     Zgodnie z przepisami prawa w ogniskach choroby wszystkie świnie zostały zlikwidowane i przekazane do utylizacji, zaś same gospodarstwa zostały poddane dezynfekcji przy zachowaniu obowiązujących zasad bioasekuracji. Teren gospodarstw został zabezpieczony pod względem epizootycznym. Działania te zakończono odpowiednio w dniu 6 i 9 sierpnia br.

Wokół ognisk ASF ustanowiono obszary: zapowietrzony i zagrożony, mocą:

  • Rozporządzenia nr 1/2016 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Siemiatyczach z dnia 9 sierpnia 2016 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu siemiatyckiego,
  • Rozporządzenia nr 3/2016 Wojewody Podlaskiego z dnia 10 sierpnia 2016 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatów: białostockiego i wysokomazowieckiego.

    W gospodarstwach położonych na tych obszarach jak również w gospodarstwach kontaktowych prowadzone są przez Urzędowych Lekarzy Weterynarii kontrole w zakresie stanu zdrowia świń (badania kliniczne, pobieranie próbek do badań w kierunku ASF).

Prowadzone są dochodzenia epizootyczne mające na celu ustalenie źródeł zakażenia. O postępach działań Główny Lekarz Weterynarii będzie informował na bieżąco.

 

10.08.2016: Komunikat prasowy dotyczący wyznaczenia siódmego ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce

     Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Jest to siódme ognisko choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce (tj. od 17 lutego 2014 r.), a czwarte w bieżącym roku.

     ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych dnia 9 sierpnia 2016 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie położonym w gminie Choroszcz, w powiecie białostockim, w województwie podlaskim. W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko choroby, utrzymywanych było 20 sztuk świń. W gospodarstwie tym wdrożone zostały wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, w tym dokonano likwidacji świń, a ich zwłoki przekazano do utylizacji.

     Ognisko ASF zostało stwierdzone w gospodarstwie znajdującym się na obszarze ochronnym (część I załącznika do decyzji Komisji 2014/709/UE z późniejszymi zmianami), w którym obowiązują zwiększone środki sanitarno – weterynaryjne w zakresie przemieszczeń świń.

     Główny Lekarz Weterynarii przypomina hodowcom świń i myśliwym o konieczności bezwzględnego przestrzegania zasad bioasekuracji i wypełniania wszelkich zaleceń służb weterynaryjnych, w tym dotyczących zabezpieczenia przed ewentualnym przeniknięciem wirusa ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.

 

 06.08.2016:  Komunikat prasowy dotyczący wyznaczenia szóstego ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce

     Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Jest to szóste ognisko choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce (tj. od 17 lutego 2014 r.), a trzecie w roku 2016.

     ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w godzinach wieczornych dnia 5 sierpnia 2016 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w gospodarstwie położonym w gminie Mielnik, w powiecie siemiatyckim, w województwie podlaskim. W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko znajdowało się 97 sztuk świń. W gospodarstwie tym wdrożono wszystkie procedury związane z likwidacją choroby.

     Ognisko ASF zostało stwierdzone w gospodarstwie znajdującym się na obszarze ochronnym (część I załącznika do decyzji Komisji 2014/709/UE z późniejszymi zmianami), w którym obowiązują zwiększone środki sanitarno – weterynaryjne w zakresie przemieszczeń świń.

    Główny Lekarz Weterynarii przypomina hodowcom świń i myśliwym o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji i bezwzględnego wypełniania wszelkich zaleceń służb weterynaryjnych dotyczących zabezpieczenia przed ewentualnym przeniknięciem wirusa ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.

O postępach działań Główny Lekarz Weterynarii będzie informował na bieżąco.

 

03.08.2016: Komunikat prasowy nr 2 dotyczący wyznaczenia piątego ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce

W związku z wyznaczeniem piątego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce, Główny Lekarz Weterynarii informuje o działaniach podejmowanych przez organy Inspekcji Weterynaryjnej:

  • w dniu 1 sierpnia br. gospodarstwo, w którym wyznaczono w/w piąte ognisko ASF objęto stosownymi nakazami, zakazami i ograniczeniami;
  • w dniach 2-3 sierpnia br. przeprowadzono akcję likwidacji świń w ognisku;
  • w dniu 2 sierpnia br. zostało wydane i opublikowane rozporządzenie Nr 1/2016 Wojewody Podlaskiego z dnia 2 sierpnia 2016 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatów: wysokomazowieckiego i zambrowskiego;
  • w dniu 3 sierpnia br. rozpoczęto kontrole gospodarstw w obszarach objętych w/w rozporządzeniem oraz pobieranie od świń próbek do badań monitoringowych w kierunku ASF.

O postępach działań Główny Lekarz Weterynarii będzie informował na bieżąco.

 

01.08.2016: Komunikat prasowy dotyczący wyznaczenia piątego ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce

     W dniu dzisiejszym na terytorium Polski stwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF). Jest to piąte ognisko choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce (tj. od 17 lutego 2014 r.).

     ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu dzisiejszym z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w gospodarstwie położonym w miejscowości Rębiszewo-Studzianki, w gminie Wysokie Mazowieckie, w powiecie wysokomazowieckim, w województwie podlaskim.

     Ognisko ASF zostało stwierdzone w gospodarstwie znajdującym się na obszarze ochronnym (część I załącznika do decyzji Komisji 2014/709/UE z późniejszymi zmianami), w którym obowiązują zwiększone środki sanitarno – weterynaryjne w zakresie przemieszczeń świń.

     Główny Lekarz Weterynarii przypomina hodowcom świń i myśliwym o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji i bezwzględnego wypełniania wszelkich zaleceń służb weterynaryjnych dotyczących zabezpieczenia przed ewentualnym przeniknięciem wirusa ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.

O postępach działań Główny Lekarz Weterynarii będzie informował na bieżąco.

 

Źródło: www.wetgiw.gov.pl

 

 

 

Kalendarz

Brak wydarzeń w kalendarzu
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30